NaProTechnologia – naturalna metoda leczenia niepłodności

 • Co to jest niepłodność?
 • Jaka jest skala problemu?
 • Kiedy rozpocząć diagnostykę?

NaProTrchnologia jest postępowaniem diagnostyczno-terapeutycznym dotyczącym obydwojga małżonków.

 

Leczenie niepłodności można podzielić na trzy etapy:

 1. identyfikację czynników obniżających płodność
 2. leczenie rozpoznanych problemów
 3. utrzymanie prawidłowych cykli.

Leczenie niepłodności i diagnostyka w NaProTechnologii opiera się na Modelu Creightona – Creighton Model FertilityCare System (CrMS ), wystandaryzowanym modelu nadzoru nad kobiecą płodnością. Uzupełniamy go diagnostyką ultrasonograficzną, hormonalną oraz odpowiednim leczeniem. W razie potrzeby zalecamy leczenie zabiegowe.

leczenie niepłodności

Przychodnia Echo
GALERIA ECHO, POZIOM 2+
Kielce, ul.Świętokrzyska 20

Rejestracja: 41 366 31 21, 41 346 31 32

mgr Paulina Duda

instruktor CRMS

wtorek

15.0018.00

czwartek

15.0018.00

lek. med. Przemysław Młodożeniec

NFPMC („NaProTechnology”)

poniedziałek

15.3017.30

Przychodnia Ślichowice,

al. Szajnowicza-Iwanowa 13E

********************************

piątek

10.0015.00

Przychodnia Echo

ul. Świętokrzyska 20

lek. med. Katarzyna Nowak

ustalanie diety

wtorek

15.3018.30

Zjawisko niepłodności dotyka 1215% populacji (co szóstą parę). W skali świata to ok. 80 mln ludzi w wieku reprodukcyjnym (Ministerstwo Zdrowia, konferencja prasowa z 29 października 2012).

O niepłodności mówimy w przypadku:

 • braku ciąży po roku starań/współżycia bez zabezpieczeń, kiedy kobieta ma mniej niż 35 lat
 • braku ciąży po pół roku starań/współżycia bez zabezpieczeń, kiedy kobieta ma więcej niż 35 lat
  (American Society of Reproductive Medicine „Definicions of infertility and recurrent pregnancy loss: committee opinion”).

Czynniki wpływające na występowanie niepłodności – wskazania do rozpoczęcia diagnostyki:

 • zaburzenia rytmu krwawień (cykle dłuższe niż 35 dni, rzadsze niż 8 cykli w roku, brak krwawienia miesięcznego dłużej niż 3 miesiące)
 • badania wskazujące na istniejący czynnik męski (nasienie, hormony)
 • wywiad lub badania wskazujące na patologię macicy, jajowodów lub endometriozę
  (Algorytmy diagnostyczno-lecznicze w zastosowaniu do niepłodności pod redakcją prof. dr hab. Sławomira Wołczyńskiego i dr n. med. Michała Radwana).

 Leczenie i diagnostyka w NaProTechnologii opiera się na Modelu Creightona – Creighton Model FertilityCare System (CrMS)

CrMS daje możliwość identyfikacji dni płodnych, co zwiększa szanse na poczęcie dziecka. Część par wchodzących w NaPro doprowadza do poczęcia po włączeniu jedynie CrMS. 

NaProTechnologia może być pomocna w niwelowaniu:

 • nieregularnych krwawień miesięcznych
 • depresji poporodowej
 • powstających „torbielków” czynnościowych
 • krwawień acyklicznych
 • zespołu napięcia przedmiesiączkowego
 • poronień nawracających.

Model Creightona (CrMS) jest jedynym na świecie modelem rozpoznawania płodności, który współpracuje ściśle z naturalnym cyklem miesiączkowym kobiety. Niesie ze sobą wielkie możliwości związane z monitorowaniem, podtrzymywaniem i ocenianiem zdrowia rozrodczego i ginekologicznego kobiety. CrMS stał się podstawą nowej gałęzi medycyny NaProTechnology.

W CrMS wykorzystywany jest uniwersalny język stosowany przez kobiety na całym świecie. Dzięki tej standaryzacji system ten jest obiektywny. Polega głównie na obserwacji biowskaźników, które są drogą do zrozumienia płodności kobiety i małżeństwa. Biomarkery mówią, kiedy małżeństwo jest płodne, a kiedy nie. Pozwalają wyznaczyć najlepszy moment na poczęcie dziecka lub też odłożyć je w czasie.

Dzięki bardzo prostym i niewymagającym zbyt wiele czasu obserwacjom kobieta może z dużą skutecznością wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości
w funkcjonowaniu jej układu rozrodczego. Jest to system szczególnie polecany kobietom i małżeństwom, które mają problemy z płodnością, ale może być również stosowany z powodzeniem przez wszystkie kobiety od okresu dojrzewania aż po menopauzę zarówno w celu unikania, jak i planowania poczęcia. Mogą go stosować kobiety z cyklami regularnymi, nieregularnymi, w stanach bezowulacyjnych, podczas karmienia piersią, po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych itd.

Zalety CrMS to bezpieczeństwo (nie ma skutków ubocznych), wiarygodność, łatwość uczenia się i interpretacji modelu, uniwersalność. System jest dostosowany do indywidualnych potrzeb kobiety i małżeństwa.

CrMS to system na miarę Twoich potrzeb!

Nauka Modelu Creightona rozpoczyna się od udziału w spotkaniu wprowadzającym, które jest obowiązkowe dla osób pragnących podjąć leczenie niepłodności za pomocą NaProTechnology. Spotkanie trwa ok. godziny i ma na celu wprowadzenie zainteresowanych w zagadnienia związane z tematyką The Creighton Model FertilityCare System. Rzeczywista nauka CrMS rozpoczyna się na spotkaniach indywidualnych, na których instruktor może wyjść naprzeciw potrzebom każdej pary i dostosować system do indywidualnych potrzeb pacjentów. W pierwszym roku nauki zaplanowane jest osiem spotkań, z których pierwsze pięć odbywa się w przeciągu trzech miesięcy prowadzenia obserwacji. Kolejne trzy spotkania przeprowadzane są w ciągu następnych dziewięciu miesięcy.