NaProTechnologia – naturalna metoda leczenia niepłodności

 • Co to jest niepłodność?
 • Jaka jest skala problemu?
 • Kiedy rozpocząć diagnostykę?

NaProTrchnologia jest postępowaniem diagnostyczno-terapeutycznym dotyczącym obydwojga małżonków.

 

Leczenie niepłodności można podzielić na trzy etapy:

 1. identyfikację czynników obniżających płodność
 2. leczenie rozpoznanych problemów
 3. utrzymanie prawidłowych cykli.

Leczenie niepłodności i diagnostyka w NaProTechnologii opiera się na Modelu Creightona – Creighton Model FertilityCare System (CrMS ), wystandaryzowanym modelu nadzoru nad kobiecą płodnością. Uzupełniamy go diagnostyką ultrasonograficzną, hormonalną oraz odpowiednim leczeniem. W razie potrzeby zalecamy leczenie zabiegowe.

leczenie niepłodności

Przychodnia Jagiellońska

Kielce, ul. Jagiellońska 70

Rejestracja: 41 366 31 21, 41 346 31 32

mgr Paulina Duda

instruktor CRMS

wtorek

15.0018.00

czwartek

15.0018.00

lek. med. Przemysław Młodożeniec

NFPMC („NaProTechnology”)

poniedziałek

15.3018.30

piątek

10.0015.00

lek. med. Katarzyna Nowak

ustalanie diety

wtorek

15.3018.30

Zjawisko niepłodności dotyka 1215% populacji (co szóstą parę). W skali świata to ok. 80 mln ludzi w wieku reprodukcyjnym (Ministerstwo Zdrowia, konferencja prasowa z 29 października 2012).

O niepłodności mówimy w przypadku:

 • braku ciąży po roku starań/współżycia bez zabezpieczeń, kiedy kobieta ma mniej niż 35 lat
 • braku ciąży po pół roku starań/współżycia bez zabezpieczeń, kiedy kobieta ma więcej niż 35 lat
  (American Society of Reproductive Medicine „Definicions of infertility and recurrent pregnancy loss: committee opinion”).

Czynniki wpływające na występowanie niepłodności – wskazania do rozpoczęcia diagnostyki:

 • zaburzenia rytmu krwawień (cykle dłuższe niż 35 dni, rzadsze niż 8 cykli w roku, brak krwawienia miesięcznego dłużej niż 3 miesiące)
 • badania wskazujące na istniejący czynnik męski (nasienie, hormony)
 • wywiad lub badania wskazujące na patologię macicy, jajowodów lub endometriozę
  (Algorytmy diagnostyczno-lecznicze w zastosowaniu do niepłodności pod redakcją prof. dr hab. Sławomira Wołczyńskiego i dr n. med. Michała Radwana).

 Leczenie i diagnostyka w NaProTechnologii opiera się na Modelu Creightona – Creighton Model FertilityCare System (CrMS)

CrMS daje możliwość identyfikacji dni płodnych, co zwiększa szanse na poczęcie dziecka. Część par wchodzących w NaPro doprowadza do poczęcia po włączeniu jedynie CrMS. 

NaProTechnologia może być pomocna w niwelowaniu:

 • nieregularnych krwawień miesięcznych
 • depresji poporodowej
 • powstających „torbielków” czynnościowych
 • krwawień acyklicznych
 • zespołu napięcia przedmiesiączkowego
 • poronień nawracających.

Model Creightona (CrMS) jest jedynym na świecie modelem rozpoznawania płodności, który współpracuje ściśle z naturalnym cyklem miesiączkowym kobiety. Niesie ze sobą wielkie możliwości związane z monitorowaniem, podtrzymywaniem i ocenianiem zdrowia rozrodczego i ginekologicznego kobiety. CrMS stał się podstawą nowej gałęzi medycyny NaProTechnology.

W CrMS wykorzystywany jest uniwersalny język stosowany przez kobiety na całym świecie. Dzięki tej standaryzacji system ten jest obiektywny. Polega głównie na obserwacji biowskaźników, które są drogą do zrozumienia płodności kobiety i małżeństwa. Biomarkery mówią, kiedy małżeństwo jest płodne, a kiedy nie. Pozwalają wyznaczyć najlepszy moment na poczęcie dziecka lub też odłożyć je w czasie.

Dzięki bardzo prostym i niewymagającym zbyt wiele czasu obserwacjom kobieta może z dużą skutecznością wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości
w funkcjonowaniu jej układu rozrodczego. Jest to system szczególnie polecany kobietom i małżeństwom, które mają problemy z płodnością, ale może być również stosowany z powodzeniem przez wszystkie kobiety od okresu dojrzewania aż po menopauzę zarówno w celu unikania, jak i planowania poczęcia. Mogą go stosować kobiety z cyklami regularnymi, nieregularnymi, w stanach bezowulacyjnych, podczas karmienia piersią, po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych itd.

Zalety CrMS to bezpieczeństwo (nie ma skutków ubocznych), wiarygodność, łatwość uczenia się i interpretacji modelu, uniwersalność. System jest dostosowany do indywidualnych potrzeb kobiety i małżeństwa.

CrMS to system na miarę Twoich potrzeb!

Nauka Modelu Creightona rozpoczyna się od udziału w spotkaniu wprowadzającym, które jest obowiązkowe dla osób pragnących podjąć leczenie niepłodności za pomocą NaProTechnology. Spotkanie trwa ok. godziny i ma na celu wprowadzenie zainteresowanych w zagadnienia związane z tematyką The Creighton Model FertilityCare System. Rzeczywista nauka CrMS rozpoczyna się na spotkaniach indywidualnych, na których instruktor może wyjść naprzeciw potrzebom każdej pary i dostosować system do indywidualnych potrzeb pacjentów. W pierwszym roku nauki zaplanowane jest osiem spotkań, z których pierwsze pięć odbywa się w przeciągu trzech miesięcy prowadzenia obserwacji. Kolejne trzy spotkania przeprowadzane są w ciągu następnych dziewięciu miesięcy.